گرافیک تمپلیت

کیفیت های رایج در فایل های ویدیویی

فرمت های ویدیویی رایج برای تماشا کردن و ویرایش نمودن - گرافیک تمپلیت

کیفیت های رایج در فایل های ویدیویی

همه ی شما برای دانلود فیلم از سایت های مختلف اقدام کرده اید. گاهی شما فلمی را دانلود کرده اید و متوجه شده اید که کیفیت مناسبی روی دستگاه شما ندارد. این اشتباه به این خاطر رخ می دهد که با کیفیت های رایج فیلم ها اشنایی ندارید. اطلاع از فرمت های ویدیویی در این مواقع بسیار به یاری ما خواهد آمد. در این مقاله انواع کیفیت های رایج و تفاوت میان آن ها را مفصلا شرح خواهیم داد. پس تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

نرخ فریم (frame- rate)

به نعداد تصاویری که در یک ثانیه نمایش داده می شود نرخ فریم یا فرکانس گفته می شود. تصاویر ثابت با سرعت زیاد حرکت داده می شوند و فیلم ها را ایجاد می کنند. فیلمی با فرکانس ۶۰، تعداد ۶۰ تصویر ثابت و مجزا را در هر ثانیه نشان می دهد. بدیهی است که هر که مقدار فرکانس بیشتر باشد، کیفیت روان تری از فیلم را مشاهده خواهیم کرد.

رزولوشن(resolution)

به تعداد پیکسل های تصویر را بر روی صفحه نمایشگر ایجاد می کنند، رزولوشن گفته می شود. هر صفحه نمایشگری در تلویزیون تعداد ثابتی از پیکسل ها را دارد که تصاویر را با کیفیت بالا فراهم می کند. پس ساده تر بگوییم، بین تعداد پیکسل های بکار رفته در صفحه نمایش و کیفیت تصویر رابطه مستقیمی وجود دارد. 

رزولوشن مهم ترین عامل در کیفیت تصویر یک تلویزیون می باشد. تلویزیون هایی که امروزه در بازار عرضه می شود، به طور تقریبی هشت میلیون پیکسل برای تلویزیون های ۴k و یک میلیون پیکسل برای تلویزیون های  ۷۲۰p دارند. شما به راحتی با یک نگاه متوجه تفاوت فاحش بین تلویزیون با کیفیت بالا و پایین خواهید شد. علاوه بر این اندازه نمایشگر تلویزیون هم عامل مهمی در کیفیت تصویر است. برای مثال تلویزیون ۶۵ و ۳۲ اینچ هر دو با یک رزولوشن مشخصی تصویر را نشان میدهد اما چون در تلویزیون ۶۵ اینچی تعداد پیکسل ها بالاتر است، تصاویر نیز روی سطح بزرگتری کشیده می شوند.

ریپ کردن(rip)

 شما اطلاعات موجود در دیسک ها را استخراج می کنید و بر روی هارک دیسک کپی میکنید که به این کار اصطلاحا ریپ کردن می گویند.

فرمت های رایج فایل های ویدیویی

فرمت های تصویری بسیار متنوع هستند. در ادامه مهمترین فرمت های رایج فایل های تصویری یا ویدیویی مطرح می گردد.

کیفیت Blu-ray

 بلوری (blu-ray) نسخه با کیفیت ریپ شده بر روی دسیک های بلوری است. حجم این فرمت ها بالای ۱۵ گیگ است. نسخه بلوری بالاترین کیفیت محسوب می شود که غالبا با دقت ۱۰۸۰  ارائه می شود.شما می توانید فیلم ا و سریال های مورد علاقه خود را با این کیفیت عالی دانلود کنید.

کیفیت BDRip

نسخهBDRip به صورت مستیم از دیسک بلوری انکود و منتر می شود. این کیفیت با عنوان blu-ray disck rip نیز شناخته می شود. در این نسخه کیفیت صدا و تصویر بسیار بالاست. اما نرخ فریم کمتری نسبت به نسخه اصلی در دیسک بلوری دارد. حجم فیلم ها در این نسخه بین ۲ تا ۵ گیگابایت است.

کیفیت Web-DL

فیلم هایی که کیفیت  Web-DLدارند، بدون انکود شدن دوباره از سورس های آنلاین دانلود می شوند و به صورت یک فایل ویدیویی در اختیار افراد قرار می گیرند. این فیلم ها فاقد زیرنویس و وترمارک خاصی هستند و عموما در رزولوشن های ۱۰۸۰ و ۷۲۰ ارائه می شوند.

کیفیت WEBRip  

این نوع از کیفیت ها نیز از منابع آنلاین دانلود می شوند، با این تفاوت که انکود دوباره روی آن ها انجام می شود. به همین کیفیت فیلم های WEBRip کمتر از Web-DL می باشد و در رزولیشن های ۱۰۸۰ و ۷۲۰ منتشر می شوند.

کیفیت HDTV

 بیشتر سریال هایی که در اینترنت در اختیار افراد قرار می گیرد با این نوع کیفیت هستند. فیلم های با کیفیت HDTV از خروجی تلویزیون دیجیتال ضبط می شوند که دارای زیرنویس و لوگوهای تبلیغاتی نیز هستند. همچنین در رزولوشن های ۱۰۸۰،۷۲۰ و ۴۸۰ منتشر می شوند.

کیفیت TVRip

فیلم هایی که کیفیت TVRip دارند از طریق تلویزیون و کارت کپچر ضبط می شوند که در آن ها زیرنویس های تبلیغاتی و لوگو به چشم می خورد. کیفیت در TVRip بسیار پایین تر از HDTV است زیرا در TVRip تصاویر از طریق آنتن های آنالوگ دریافت می شود اما در  HDTV توسط آنتن های دیجیتال. تفاوت این دو کیفیت در همین است.

کیفیت DVDRip

فیلم های با کیفیت DVDRip از حجم پایینی برخوردارند، زیرا با کیفیت ۴۸۰ منتشر می شوند. فیلم های با این نوع کیفیت نسخه ریپ شده فیلم از روی دیسک DVD هستند.

کیفیت سه بعدی یا ۳D

این نوع فیلم ها در نمایشگرهایی که قابلیت اجرای پخش سه بعدی دارند، نمایش داده می شوند. این فیلم ها معمولا با کیفیت های Web-DL, Blu-ray و BRRip ارائه می شوند.

پروژه آماده افتر افکت .

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به محصولات فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*