گرافیک تمپلیت

بهبود عملکرد DaVinci Resolve در تصحیح رنگ (داوینچی)

بهبود عملکرد DaVinci Resolve در تصحیح رنگ (داوینچی)

درود بر شما همراهان گرامی؛

نرم‌افزارDaVinci Resolve  به‌منظور تدوین و تصحیح رنگ و… مورد استفاده‌ی طراحان زیادی قرار می‌گیرد؛ چراکه قدرت بالایی داشته و همواره در حال گسترش کارایی خود می‌باشد. این نرم‌افزار با اعمال هزاران تصحیح رنگ حتی در صورت استفاده از فوتیج‌های RAW (فوتیج خام) نیز عملکرد فوق‌العاده‌ای خواهد داشت، اما در برخی مواقع مثل هنگام استفاده از پلاگین‌های OpenFX، قوی‌ترین سیستم‌ها‌ی سخت‌افزاری نیز دچار کندی می‌شوند. با این وجود، داشتن عملکردی بهتر و سریع‌تر با داوینچی می‌تواند برای کاربران یک امتیاز به‌حساب بیاید؛ در ادامه با ما همراه باشید تا چند روش را به شما آموزش دهیم.

سه مرحله بهبود تصحیح رنگ DaVinci Resolve

گزینه‌ی Optimize for playback

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌نمایید، برای افزایش سرعت پلی‌بک نرم‌افزار می‌توانید از گزینه‌های موجود در بخش تنظیمات پروژه، استفاده کنید.

گزینه‌ی Optimize for playback

گزینه Optimize for Playback در هر صورت انتخاب خوبی خواهد بود؛ چراکه با کمی کاستن از کیفیت، سبب روان‌تر شدن پلی‌بک می‌شود. این کار در برخی مواقع، برای پلی‌بک realtime حین انجام درجه‌بندی رنگ، کفایت می‌کند.

تنظیمات Camera RAW

در هنگام استفاده از فوتیج RAW، امکان تغییر نحوه دیکد شدن داده‌های RAW وجود خواهد داشت.

تنظیمات Camera RAW

در پایین تنظیمات پروژه، بخشی با عنوان Camera RAW وجود دارد که می‌توانید Decode Quality (کیفیت رمزگشایی) را ازFull Res  به مقدار رزولوشن‌های کمتری مانند  Half Resیا  Quarter Resتغییر دهید.

کش کردن (Caching)

ما بر پایه‌ی تجربه‌‌ی خود، کش کردن (Caching) را یکی از بهترین راه‌های افزایش سرعت نرم‌افزار داوینچی می‌دانیم؛ برای بهره‌مندی از آن، باید در منوی Playback به بخش Render Cache بروید.

Render Cache

Render Cache

اکنون به‌منظور تنظیم سریع این قابلیت، گزینه‌ی Smart را انتخاب نمایید؛ از این پس، هر زمانی که نرم‌افزار تشخیص بدهد، کش را رندر خواهد کرد.

با فعال بودن قابلیت کش کردن، در حالت Edit Mode، نشانگر پردازش و رندر کردن، در بالای کلیپ‌ها نشان داده می‌شود و همچنین در حالت Color Mode نیز می‌توان میزان پردازش را در بالایnodes  (گره‌ها) دید.

نشانگر Caching در حالت Edit mode

نشانگر Caching در حالت Edit mode

اگر در کلیپی که مورد تصحیح رنگ قرار گرفته است، تغییری ایجاد شود، نرم‌افزار باید دوباره آن را رندر کند؛ که این مورد را با رنگ قرمز نمایش می‌دهد.

نشانگر Caching در حالت Color Mode

نشانگر Caching در حالت Color Mode

نرم‌افزارDaVinci  در این موارد بی چون و چرا ازRender Cache  استفاده می‌کند:

  1. فوتیج از نوع  RAW(به‌منظور رندر فایل سورس)
  2. پلاگین‌هایOpenFX  (در زمان انداختن یک پلاگین OpenFX به روی هرکدام از نودها)

فرمت  Render Cacheبه‌طور پیش‌فرض ProRes 422 HQ است؛ برای تغییر آن می‌توانید از بخش Project Preferences اقدام کنید.

Cache کردن فریم‌ها

Cache کردن فریم‌ها

روش  Optimized Media

در نرم‌افزار داوینچی، برای تبدیل (transcode) فرمت‌های مختلف ویدیویی به فرمت‌هایی که عملکرد بهتری در این نرم‌افزار دارند، قابلیت جدید Optimized Media در نظر گرفته شده است. به‌منظور تنظیم فرمتOptimized Media  که به‌طور پیش‌فرضProRes 422 HQ  است می‌توانید به بخشGeneral Options  بروید.

اکنون با چند ویدیوی h.264، به بررسی این قابلیت جدید نرم‌افزار بپردازید. برای این کار به بخش Media Library رفته و به روی یک یا چند کلیپ، کلیک راست نمایید؛ سپس گزینه‌ی Generate Optimized Media را انتخاب کنید تا پس از پایان پردازش، سرعت پلی‌بک افزایش یابد و شاهد بهبود کلی کار با آن ویدیو کلیپ باشید.

Scratch Disks

درایوی که در تمام فایل‌های کش در آن ذخیره می‌شوند، Scratch Disk نام دارد و شما می‌توانید در اولین بخش از تنظیمات برنامه آن را مشاهده کنید.

Scratch Disks

بهتر است که از scratch disks به‌صورت جداگانه استفاده شود، بدین منظور می‌توانید درایوی به غیر از درایو سیستم‌عامل را انتخاب کنید؛ چراکه سبب تأثیر کمتر پیش‌نمایش فوتیج‌ها و کش کردن به روی عملکرد نرم‌افزار و حتی سیستم می‌شود. حافظه‌های SSD نیز به دلیل سرعت بالایی که در انتقال داده‌ دارند، گزینه‌ی دیگری (بهتری) به شمار می‌آیند.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به محصولات فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*