گرافیک تمپلیت

آموزش نرم افزار کورل دراو ترسیم خطوط و اشکال (بخش یک)

آموزش نرم افزار کورل دراو ترسیم خطوط و اشکال (بخش یک)

در این مقاله قصد داریم تا به نحوه‎ی ترسیم خطوط در کورل دراو و ترسیم اشکال در کورل دراو بپردازیم.

با استفاده از نرم افزار CorelDRAW رسم خطوط و اشکال تنوع زیادی دارد از این رو آن ها را در چند بخش به شما آموزش خواهیم داد.

با این حال شما بصورت کامل در آموزش ترسیم خطوط و اشکال در کورل دراو مباحث زیر را یاد خواهید گرفت:

در ابتدا توانایی این را داشته باشید که اشکال ساده را رسم نمایید، شیوه‎ی انتخاب اشیا را بشناسید، با به کارگیری نوار ویژگی ها بتوانید تنظیمات مد نظر را برای رسم شکل انجام دهید، بتوانید از گره ها و اهرم ها برای رسم مسیرها استفاده نمایید، با ابزار Shape مسیرها را ویرایش نمایید.

علاوه بر آن  توانایی آن را داشته باشید که اشکال هندسی را به مسیر تبدیل کنید، بتوانید با استفاده از اسکنر، تصویری را وارد نرم افزار نمایید، با ابزار بزرگ نمایی توانایی کار را داشته باشید، خطوط راهنما را بشناسید و از آن ها در طراحی استفاده نمایید، صفحه شطرنجی را در صفحه طراحیبتوانیید فعال نمایید.

پس این قسمت از آموزش ترسیم اشکال در کورل دراو را از دست ندهید.

رنگ آمیزی اشیا توسط پالت رنگ

با قرار دادن یک عکس در حالت عکس و سپس کلیک کردن بر روی رنگ مد نظر از پالت رنگ، می‎توانید شیء انتخابی را رنگ نمایید.

برای این که بتوانید خط دور یک شیء را رنگ نمایید، تنها با بعد از انتخاب شئ روی یکی از رنگ های پالت کلیک راست کنید تا خط دور شیء رنگ شود.

همچنین برای انتخاب از رنگ های بیشتر با نگه داشتن ماوس رو یک رنگ، طیف های مختلفی از آن رنگ به شما نمایش داده خواهد شد.

رنگ آمیزی اشیا توسط پالت رنگ

نکته:  زمانی که شکلی را انتخاب کردید وبرای آن رنگی را اختصاص می دهید.  برای ترکیب آن با رنگ دیگر، کلید Ctrl را پایین نگه داشته و بر روی رنگ دیگر کلیک نمایید. هر بار که کلیک کنید، ده درصد از رنگ دوم به رنگ اولیه شئاضافه خواهد شد.

برای این که بتوانید یک شی را رنگ نمایید،آن شئ حتما باید در حالت انتخاب باشد. اگر در حات انتخاب نباشد با کلیک روی یک رنگ در پالت رنگ، کادرمحاوره Uniform Fillنمایش داده می شود.

و این پیام برای شما ظاهر خواهد شد که آیا قصد دارید رنگ پیش فرض نرم افزار را که حالت بدون رنگ (None) است؛ تغییر دهید یا خیر؛ با کلیک کردن برOK  حالت پیش فرض به رنگ انتخاب شده تغییر می کند.

ابزار مستطیل (Rectangle Tool)

این ابزار یکی از ساده‎ترین ابزار جهت رسم مستطیل و مربع می باشد، برای انتخاب کردن آن بر روی آیکن موجود در جعبه ابزار کلیک نمایید.

سپس در یک نقطه از صفحه کلیک نمایید و بعد از آن ماوس را بکشید تا بتوانید مستطیلی با ابعاد دلخواه رسم نمایید.

همچنین برای رسم کردن مربع کلید Ctrl را پایین نگه داشته و سپس ماوس را درگ نمایید تا مربع رسم شود.

ابزار مستطیل (Rectangle Tool)

نکته:  برای ایجاد یک کادر به اندازه‎ی صفحه طراحی، تنها کافی است بر روی ابزار مستطیل دابل کلیک نمایید.

نکته: برای اینکه قطه‎ی مد نظرتان مرکز شیء قرا دهید، هنگام رسم مربع یا مستطیل کلید  Shift را پایین نگه دارید.

قابل ذکر است با انتخاب کردن هر ابزار، نوار ویژگی ها خصوصیات ابزار یا شئ انتخاب شده را نمایش داده می شود و با استفاده از این نوار می‎توانید نوار تغییرات لازم در تنظیمات پیش فرض ابزار یا شئ مد نظرتان را بوجود آورید.

ابزار مستطیل سه نقطه ای (Rectangle 3Point)

شما قادر خواهید بود مستطیل را با زاویه‌ای که به طور دستی مشخص کرده‌اید رسم نمایید. علت این کار این است که با سرعت بیشتر و بدون نیاز چرخاندن آن بتوانید مستطیل را رسم کنید. این ابزار در کنار ابزار مستطیل در یک گروه قرار دارد.
برای استفاده از این ابزار آن را انتخاب نمایید و سپس در نقطه‌ی دلخواه از صفحه کلیک نمایید و سپس درگ کنید تا یک خط با هر زاویه ای که می خواهید رسم شود؛ سپس ماوس را رها کنید و بکشید تا مستطیل نمایش داده شود؛ سپس در نقطه مناسب کلیک کنید تا رسم مستطیل کامل شود.

ابزار مستطیل سه نقطه ای (Rectangle 3Point)

روش های انتخاب یک شئ

انتخاب شی برای اعمال تغییرات یک نکته‎ی بسیار مهم می‌باشد که قبل از پرداختن به ادامه مطلب باید به آن اشاره کرد.

برای آن که بتوانید تغییری را بر روی شی انجام دهید، ابتدا باید آن را در حالت انتخاب قرار بدهید که از طریق کلیک کردن بر روی شی قابل انجام است، روش‎های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

ابزار انتخاب (Pick Tool)

روش اول:  با کلیک کردن بر روی هر شی، آن شئ در حالت انتخاب قرار خواهد گرفت. پس از انتخاب آن شی توسط اهرم‎هایی به شکل مربع‎های کوچک احاطه خواهد شد و علامتی × مانند مرکز شئ را نشان خواهد داد.

ابزار انتخاب (Pick Tool)

روش دوم:ابتدا  در یک نقطه مشخص در کنار شی مد نظرتان کلیک نمایید و سپس ماوس را بکشید تا یک کادر فرضی در اطراف شی بوجود آید.

تنها اشیایی که در داخل کادر فرضی قرار گرفته‎اند انتخاب می‎شوند و دیگر اشیاء انتخاب نمی‎شوند.

این روش مناسب زمانی می‎باشد که اشیای بسیاری در صفحه طراحی وجود داشته باشد و قصد داشته باشید همه آنها را در حالت انتخاب قرار بدهید.

نکته: برای این که بتوانید بصورت کامل اشیایی که در محدوده انتخاب قرار نگرفته‌اند را انتخاب نمایید، باید زمانی که کادر فرضی را می‎کشید کلید Alt را پایین نگه دارید تا اشیایی که بخشی از آنها در محدوده انتخاب قرار گرفتند بطور کامل انتخاب شوند.

روش سوم:  برای انتخاب تمامی اشیاء، کلیدShift را پایین نگه داشته، و بعد از آن با استفاده ابزار انتخاب روی هر شئ یک بار کلیک کنید؛ از این طریق اشیا یکی یکی انتخاب می شوند و به مجموعه اشیاء انتخابی شما اضافه خواهند شد.

نکته:  همچنین برای این که یک شی را بتوانید از حالت انتخاب در بین مجموعه اشیایی که انتخاب شده است خارج نمایید، کلید Shift را پایین نگه دارید و روی شیئی که در حالت انتخاب است، کلیک نمایید تا از حالت انتخاب خارج گردد.

روش های انتخاب تمام اشیا

در کل سه روش برای انتخاب تمامی روش‌ها وجود داردو
۱- دابل کلیک روی ابزار انتخاب( Pick Tool)
2- استفاده از کلید ترکیبی A+Ctrl
3- استفاده از مسیر Edit/Select All/Object

نکته: در منوی Edit/Select All دو گزینه‎ی دیگر موجود می باشد که یکی از آن ها برای انتخاب تمام
خطوط راهنما (Guidelines) و دیگری برای انتخاب نوشته ها (Text) بکار گرفته می‎‏شود.

عملکرد گزینه Nudge در حرکت اشیا

هنگامی که شئ‌ای در حالت انتخاب قرار دارد با انتخاب کلیدهای جهت دار که در روی صفحه کلید قرار دارند، شئ به یک مقدار ثابت در صفحه حرکت خواهد کرد برای این روش به این صورت که در زیر گفته شده عمل نمایید:

با انتخاب نمودن ابزار Pick Tool ، زمانی که هیچ شی را در حالت انتخاب قرار نداده‎اید، در نوار ویژگی ها در کادر متنی Nudge Offset عدد دلخواه را متناسب با واحد اندازه‎گیری (که در نوار گزینهUnit قرار دارد) وارد نمایید و سپس کلید Enter را بزنید.

اکنون هنگامی که شئ را در حالت انتخاب قرار دادید، کلیدهای جهت دار ( Arrow Key )را در صفحه کلید انتخاب نمایید سپس شئ مد نظر متناسب با عدد وارد شده در کادر متنی Offset Nudge در صفحه طراحی حرکتخواهد کرد. برای تغییر مقدار Nudge Offset باید این مسیر را مجددا تکرار نمایید.

تغییر اندازه اشیا

زمانی که یک شی در حالت انتخاب قرار داشته باشد، با استفاده از دستگیره‎هایی که در دور آن قرار دارد می‎توانید اندازه‎ی آن را تغییر دهید. برای این کار بعد از انتخاب کردن شی بر روی یکی از دستگیره های ذکر شده کلیک نمایید و در جهت دلخواه خود ماوس را بکشید تا شی بزرگ یا کوچک‎تر شود.

تغییر اندازه اشیا

چرخش یا دوران (Rotate)

اگر دوباره بر روی همان شئ انتخاب شده کلیک نمایید، دستگیره ها از شکل مربع به شکل پیکان‎های دو سویه تغییر شکل خواهند داد.

دو حالت وجود دارد که حالت اول برای تغییر اندازه یک شئ مورد استفاده قرار می گیرد و حالت دوم برای چرخش یک شئ حول مرکز آن یا اریب (مورب کردن) آن مورد استفاده قرار می‏گیرد.

چرخش یا دوران (Rotate)

نکته: برای ایجاد یک حول مرکز جدید باید مرکز دوران  شئ را با ماوس گرفته و به نقطه مد نظر خودبکشید.

در کل سه کلید Alt ، Ctrl و Shift همیشه تغییرات جدیدی را بر نحوه کارکرد ابزار روی اشیا ایجاد می‎نمایند؛ و می‎توانید همیشه آن‏ها را مورد آزمایش قرار بدهید.

ابزار بیضی (Ellipse Tool)

برای  این که بتوانید بیضی و دایره  را رسم کنید باید از ابزار بیضی استفاده شود. تمامی روش‌های رسم آن همانند رسم یک مستطیل می باشد  اما یا این اختلاف که در نوار ویژگی ها ( Property Bar ) تنظیمات این ابزار نمایش دادهخواهد شد که میتوانید، تغییرات دلخواه خود را خود را ایجاد کنید

ابزار بیضی

برای این که بتوانید با سرعت بهتری به این ابزار دسترسی داشته باشید، از کلید میانبر F7 یا زمانی که ابزار دیگری را انتخاب کرده‎ایده، در نقطه خالی که در صفحه طراحی می‎باشد  راست کلیک کرده و گزینه Create  Object/Ellipse  را از منویی که نمایش داده می‎شود انتخاب کنید تا بتوانید از این ابزار استفاده نمایید.

قطاع ابزار Pie

با انتخاب کردن این گزینه که در قسمت نوار ویژگی‎ها قرار دارد قادر خواهید بود متناسب با زاویه داده شده یک برش بسته از بیضی رسم نمایید.

کمان ابزار Arc

برای این که بتوانید یک کمان باز از بیضی را رسم نمایید باید از این ابزار استفاده نمایید.

کمان ابزار Arc

ابزار بیضی های سه نقطه ای

این ابزار هم راستا با ابزار بیضی در جعبه ابزار قرار دارد و روش رسم آن نیز همانند مستطیل سه نقطه‌ای است.

ابزار چند ضلعی (Polygon)

برای این که بتوانید یک چند ضلعی رسم نمایید باید از ابزار Polygon استفاده نمایید. مسیر میانبر برای این روش حرف Y روی صفحه کلید می باشد.

ابزار چند ضلعی (Polygon)

برای این که بتوانید یک چندضلعی  را رسم نمایید ابتدا باید ابزار Polygon را انتـخاب نمایید و بعد از آن در نقطه ای از صفحه طراحیکلیک کنید.برای رسم شدن آن کافی است تنها ماوس را بکشید. در نوار ویژگی ها قادر خواهید بود تغییرات مد نظر خود را انجام دهید. همچنین می‌توانید از کلیدهای Alt ، Ctrl و Shift  برای دیدن نتایج استفاده نمایید.

ابزار ستاره (Star)

علاوه بر ابزار چند ضلعی، ابزار دیگری به نام Star Tool وجود که از آن برای رسم ستاره استفاده می‌شود.

نحوه‎ی کار با آن همانند روش چند ظلعی‌ها می باشد. با این تفاوت که در نوار ویژگی ها تعداد نقاط و پرهای ستاره را مشخص کرده و می‎توانید آن را رسم نمایید.

ابزار ستاره های ترکیبی (Complex Star)

 از دیگر ابزار رسم شکل در کورل دراو می توان به ابزار ستاره های ترکیبی اشاره کرد. با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود ستاره‎های ترکیبی یا با نام دیگر مرکب را رسم نمایید .مانند روش رسم یک ستاره، بعد از انتخاب ابزار مربوطه روی صفحه طراحی کلیک نمایید، ماوس را کشیده و بعد از آن رها کنید.

ستاره‎ی ترکیبی در اندازه‎ی دلخواه شما رسم خواهد شد. در قسمت نوار ویژگی‌ها قادر خواهید بود متناسب با نقاط و تعداد پرها، ستاره‎ی مد نظر خود را تغییر دهید.

نکته: زمانی که از ابزار ستاره‎ها استفاده می‌نمایید، پس از انتخاب کردن ابزار، اعداد را در نوار ویژگی ها تغییر دهید؛ این اعداد ثبت میشوند و سپس به صورت پیش فرض قرار خواهند گرفت و ستاره‎هایی که پس از آن رسم خواهید کرد بر اساس این اطلاعات خواهد بود.

ابزار کاغذ شطرنجی (Graph Paper)

با استفاده از این ابزار می توانیدیک شکل شطرنجی در قالب مربع یا مستطیل را در کسری از زمان و با سرعت رسم نمایید.در اولین قدم ابزار را انتخاب نمایید. و سپس در نوار ویژگی ها تعداد ردیف و ستون های آن را مشخص نمایید.

اکنون در یک نقطه کلیک نمایید و ماوس را بکشید و در نقطهمد نظر خود رها نمایید.از این طریق می‎توانید یک مستطیل شطرنجی را رسم نمایید. برای رسم کردن آن در قالب مربع، هم زمان با کشیدن ماوس، کلید Ctrl را پایین نگه دارید.

ابزار کاغذ شطرنجی (Graph Paper)

ابزار مارپیچ (Spiral)

 نام دیگر ابزاری که در مجموعه ابزارهای چندضلعی قرار دارد، ابزار مارپیچ یا حلزونی شکل می باشد. با بکار گیری از این ابزار امکان این را خواهید داشت که مسیرهای مارپیچ دایرهای شکل ایجاد نماییدکه در کل قادر خواهید بود دو نوع مارپیچ را رسم کنید.

بعد از انتخاب کردن  ابزار مارپیچ در نقطه ای از صفحه کلیک کرده  و سپس  ماوس را بکشید تا شکل مارپیچ ایجاد شود سپس ماوس را رها کنید. همچنین قابل ذکر است استفاده از کلیدهای Shift و Ctrl به عنوان میانبر به شما در رسم مارپیچ ها کمک خواهد کرد.

ابزار Smart Drawing

این ابزار که از نسخه قبلی نرم افزار CorelDRAW به ابزارهای موجو اضافه گردیده است، با استفاده از آن خواهید توانست تا توسط ماوس به صورت دستی هر شکلی مانند مستطیل، دایره و دیگر شکل ها را بکشید و پس از رسم با این ابزار، نرم افزار CorelDRAW به طور خودکار آن ها را اصلاح رده و به شکل های هندسی تبدیل خواهد کرد.

ابزار Smart Drawing

ابزار Smart Fill

علاوه بر ابزار ترسیم هوشمند، ابزاری با نام Smart Fill وجود دارد که با انتخاب آن و کلیک کردن بر روی شی دلخواه، آن شئ با توجه به رنگ انتخابی از لیست موجود در نوار به همان رنگ تبدیل و پر خواهد شد.

همچنین از محل رنگ آمیزی شدهیک شی جدید را به وجود می آورد. با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود محیط مشترکی را که توسط چند شکل ایجاد شده رنگ نمایید یا از محیط کپی بگیرید.

ابزار ترسیم شکل های آماده

مجموعه ابزاری است که به شما امکان می دهد اشکالی را رسم کنید که ترسیم آن ها بصورت دستی مشکل و سخت است. به علت پرکاربرد بودن این اشکال، نرم افزار CorelDRAW آنها را به شکل آماده در یک مجموعه ابزار ارائه کرده است.

ابزار ترسیم شکل های آماده

برای این که بتوانید از این ابزراها استفاده نمایید، ابتدا یکی از آن ها را انتخاب نمایید و در یک نقطه کلیک کنید و ماوس را بکشید بعد از رسم می‎توانید ماوس را رها نمایید.
در قسمت نوار ویژگی‎ها  قادر خواهید بود از لیست موجود یک شکل را انتخاب نمایید و بعد نسبت به ترسیم آن اقدام نمایید.

این مجموعه دربرگیرنده‎ی اشکال اصلی (Basic Shape)، پیکان ( Arrow Shapes )، فلوچارت ( Flowchart Shapes)، ستاره
(Star Shapes ) و نقل قول ( Callout Shapes )می‎باشد. با بکارگیری گره لوزی شکل که روی آن ها به طور خودکار ایجاد می شود، این امکان را خواهید داشت که اشکال را ویرایش نمایید.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به محصولات فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*