گرافیک تمپلیت

تفاوت فتوشاپ و لایت روم

تفاوت فتوشاپ و لایت روم - گرافیک تمپلیت

فتوشاپ و لایت روم هر دو جزو برنامه هایی هستند که هر عکاسی برای پیشبرد اهداف خود به آن ها احتیاج دارد. هر دو برنامه، ویژگی های مشابه و نزدیک به هم دارند. شما باید تصمیم بگیرید که کدام یک را مورد استفاده قرار دهید. دراین مقاله در رابطه با تفاوت فتوشاپ و لایت روم صحبت می کنیم تا مزایای هر دو نرم افزار را درک کنید.

لایت روم و فتوشاپ چیست؟

لایت روم و فتوشاپ هر دو محصول کمپانی ادوبی هستند که برای ساخت و ویرایش عکس بکار می روند. فتوشاپ سالیان زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرد و به سال ۱۹۹۰ باز می گردد. این نرم افزار از امکانات بسیار خوب ویرایشی برخوردار است که افراد زیادی در حوزه های مختلف از آن استفاده می کنند. روش های استفاده از فتوشاپ بسیار متنوع است. شما می توانید از فتوشاپ برای کار های ساده ای مانند ویرایش عکس، تغییر رنگ و روشنایی و همچنین تغییر اندازه استفاده کنید. یا می توانید برای کارهای حرفه ای تر مانند روتوش عکس، طراحی آرم، پوستر و سایت استفاده کنید.

لایت روم نیز به عنوان یک نرم افزار ویرایش و ساخت تصاویر در سال ۲۰۰۷ عرضه شد و رفته رفته به ویژگی های آن افزوده شد و هم اکنون از قابلیت های زیادی برخوردار است. با استفاده از لایت روم می توانید همانند فتوشاپ کار روتوش، تصحیح رنگ و پردازش تصاویر را انجام دهید.

تفاوت فتوشاپ و لایت روم

همانطور که گفته شد، فتوشاپ و لایت روم شباهت های زیادی به یکدیگر دارند اما از ویژگی های مختلفی نیز برخوردار هستند. در ادامه به این تفاوت ها خواهیم پرداخت:

طراحی گرافیک در مقابل ویرایش عکس

زمانی که در مورد طراحی های گرافیکی پیشرفته صحبت می کنیم، قاعدتا ذهن ما به سمت فتوشاپ سوق پیدا می کند. برنامه ای نیست که بتواند در کیفیت و کارایی با فتوشاپ رقابت کند. این حقیقت محض است. تقریبا ۸۰ درصد امکاناتی که فتوشاپ دارد، لایت روم از آن محروم است. در عوض، لایت روم برای ایجاد ویرایش و پردازش های سریع استفاده می شود.

ویژگی های نرم افزار لایت روم - گرافیک تمپلیت
نمایی از نرم افزار لایت روم

اصل و بنیاد در مقابل ویرایش پیشرفته

لایت روم برنامه ای است که می توان عکس ها را با فیلتر ها و افکت های مختلفی ارائه داد و همچنین تنظیم رنگ و کنتراست به سرعت در آن انجام می شود. فتوشاپ با امکانات و ابزارهای پیشرفته تری که در اختیار دارد، علاوه بر بهبود و اصلاح تصاویر، از ترکیب های منحصر به فرد نیز بهره می برد.

مخرب در مقابل ویرایش غیرمخرب

یکی از تفاوت های لایت روم و فتوشاپ این است که در لایت روم می توانید در یک محیط غیرمخرب فعالیت کنید. یعنی زمان که تغییری را در عکس ایجاد می کنید، این تغییر روی کپی جداگانه ای از عکس انجام می شود و تصویر اصلی بدون تغییر و آسیب باقی می ماند. اما در فتوشاپ زمانی که تغییری را ایجاد کردید، نسخه نهایی عکس است و دیگر برگشتی نخواهد داشت.

اکشن ها در مقابل پریست ها

اکشن ها در فتوشاپ، ویؤگی های منحصربه فردی هستند که به وسیله آن می تواند افکت ها و فیلترهای متنوعی را ایجاد کنید. از طرف دیگر  لایت روم انتخاب بهتری برای ps actions است. پریست های موجود در لایت روم از انعطاف پذیری زیادی برخوردار هستند و استفاده از آن ها راحت تر است و به راحتی نیز قابل تنظیم هستند.

ویژگی های پیشرفته در مقابل ویژگی های مبتدی

از دیگر تفاوت های فتوشاپ و لایت روم می توان به نوع طراحی آن ها اشاره کرد. فتوشاپ نرم افزاری است که دارای امکانات بسیار گسترده ای است و  برای یادگیری آن باید وقت زیادی بگذارید. اما این موضوع در مورد لایت روم کاملا متفاوت است. لایت روم بسیار ساده طراحی شده است. به طور کلی لایت روم توسط عکاسان و فتوشاپ توسط طراحان گرافیک مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه استفاده عکاسان از لایت روم

همانطور که ذکر شد، لایت روم برنامه ای است که در بین عکاسان محبوبیت زیادی دارد که موجب تسریع در کار آن ها می شود. به دلیل محیط کاربری آسان، کار با این نرم افزار لذت بخش است.

تفاوت فتوشاپ و لایت روم در پردازش تصاویرRAW

تصاویر RAW دسته ای از تصاویر است که عکاسان به طور معمول با آن سر و کار دارند. به دلیل اینکه مراحلی مانند بهبود و اصلاح رنگ ها و کنتراست بر روی این تصاویر اعمال می شود، مدیریت آن ها زمانبر است. اما به دلیل وجود لایت روم، مدیریت این عکس ها بسیار ساده و سریع صورت می پذیرد. شما با چند کلیک می توانید آلبوم های عکس را سازماندهی کنید. در هنگام پردازش تصاویر  دسته ای از تصاویر است که عکاسان به طور معمول با آن سر و کار دارند.

به دلیل اینکه مراحلی مانند بهبود و اصلاح رنگ ها و کنتراست بر روی این تصاویر اعمال می شود، مدیریت آن ها زمانبر است. اما به دلیل وجود لایت روم، مدیریت این عکس ها بسیار ساده و سریع صورت می پذیرد. شما با چند کلیک می توانید آلبوم های عکس را سازماندهی کنید. در هنگام پردازش تصاویر RAW، لایت روم بسیار کمک کننده خواهد بود.

وجه تمایز دو نرم افزار لایت روم و فتوشاپ - گرافیک تمپلیت
طراحی پوستر با نرم افزار فتوشاپ

قبل از ادامه بیان تفاوت های دیگر دو نرم افزار فتوشاپ و لایت روم لازم است که در رابطه با سایت گرافیک تمپلیت توضیحات بیشتری داده شود. سایت گرافیک تمپلیت ارائه دهنده انواع قالب های آماده نرم افزارهای گرافیکی است. پروژه آماده افتر افکت و پروژه آماده پریمیر پرو از جمله محصولات سایت هستند که شما می توانید با هزینه ای ناچیز آنها را دانلود و سپس به راحتی ویرایش نمایید.

تفاوت فتوشاپ و لایت روم در تصحیح رنگ

شما با بکارگیری برنامه لایت روم می توانید انواع تنظیمات مانند رنگ ،کنتراست، روشنایی و … را انجام دهید. حتی قادر به ذخیره کردن تنظیمات خود به عنوان پریست هستید، بدین ترتیب تنها با یک کلیک می توانید تنظیمات یکسانی را بر روی تمام عکس ها اعمال کنید.

اضافه کردن فیلترها و افکت ها

در برنامه لایت روم علاه بر اینکه از پریست های خود استفاده می کنید، می توانید از پریست منابع دیگر نیز بهره ببرید. یعنی اینکه پریست هایی طراحی شده یک طراح را در عکس های خود اعمال کنید. شما می توانید از پریست های مختلفی بسته به نوع کار خود استفاده کنید.

نحوه استفاده طراحان از فتوشاپ

فتوشاپ در بین طراحان اهمیت زیادی دارد. شما با فتوشاپ قابلیت طراحی های پیشرفته مانند اینفوگرافیک، آرم و … را دارید.

فتوشاپ و لایت روم. شباهت ها و تفاوت ها - گرافیک تمپلیت
طراحی حرفه ای با فتوشاپ

تفاوت فتوشاپ و لایت روم در ترکیب تصاویر

مهم ترین کاربرد فتوشاپ، ترکیب تصاویر است. به این معنی که چندین تصویر در کنار یکدیگر قرار می گیرند و نوعی هنر مدرن را ایجاد می کنند. طراحان با ترکیب تصاویر پوستر های فیلم با شخصیت های متعدد را ایجاد می کنند.

روتوش عکس ها

یکی دیگر از کاربرد های فتوشاپ، روتوش عکس می باشد. اگر دقت کرده باشید، مدل های مجلات دارای پوست های شفاف و بدون عیب هستند. این کار با استفاده از فتوشاپ انجام می گیرد. فتوشاپ برای اصلاح عکس های آسیب دیده و رنگ آمیزی عکس های سیاه و سفید نیز کاربرد دارد.

تفاوت فتوشاپ و لایت روم از دیدگاه گرافیک تمپلیت
روتوش عکس با نرم افزارهای گرافیکی

طراحی گرافیک

با استفاده از فتوشاپ می توانید در زمینه طراحی پوستر، بنر و … مشغول به فعالیت شوید. پوستر فیلم ها نیز با فتوشاپ طراحی می شود.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به محصولات فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*