گرافیک تمپلیت

تنظیم مجدد (ریست) ابزارها در فتوشاپ (قسمت اول)

ابزارها در نرم افزار حرفه ای فتوشاپ

سلام به علاقه مندان به خلاقیت و طراحی. در این مقاله تصمیم داریم شما را با راهکارهای تنظیم مجدد ابزارها و Toolbar در فتوشاپ آشنا کنیم.

زمانی که با نرم افزار فوتوشاپ کار میکنیم، گاها به این مشکل برمیخوریم که تنظیمات و ابزارهای از پیش تعیین شده به هم بخورد و این اتفاق باعث گیجی کاربر میشود. به همین خاطر تصمیم گرفتیم این موضوع را در دو بخش تنظیم مجدد ابزارها و Toolbar در فتوشاپ آموزش بدهیم.

پس با ما همراه باشید.

تنظیم مجدد ابزارها و Toolbar در فتوشاپ

امروز در این بخشی که پیش رو داریم یاد میگیریم که چگونه به سادگی تنظیم مجدد نوار ابزار Photoshop CC یا همان بخش tools را به همان حالت تنظیمات از پیش تعیین شده ی خود بازگردانیم و چگونه قسمت tools این برنامه و تنظیمات آن را در options Bar توسط یک دستور ساده  Reset All Tools در Photoshop CC به حالت پیش فرض تبدیل کنیم. (تنظیم ابزارها و Toolbar در فتوشاپ)

دستور reset all tools حالتی است که از نسخه های پیشین فوتوشاپ تا به امروز در این برنامه وجود دارد و در نسخه های پیشین Photoshop این دستور برای تنظیم مجدد کلیه تنظیمات ابزار در Options Bar به حالت پیش فرض بکار می رفت. منتها این فرمان تنظیمات سفارشی قبلی که بکار بردید را پاک میکند و دارای این قابلیت نیست که کل نوار ابزار را به حالت پیش فرض خود برگرداند. اگر تصمیم دارید کل نوار ابزار خود را به حالت پیش فرض برنامه تبدیل کنید،  باید هربار به نوار ابزار رفته و به صورت دستی آن را Reset  کنید تا ابزار پیش فرض انتخاب شود.

در Photoshop CC این مشکل بصورت کامل حل شده است. دستور Reset All Tools همچنان این قسمت را به تنظیمات پیش فرض در قسمت Options Bar تبدیل میکند، اما حالا این دستور هر قسمتی از نوار ابزار را به حالت پیش فرض اولیه برمیگرداند.

بسیاری از کاربران این برنامه از این بهبودسازی که ابتدا در نسخه ی Photoshop CC 2014 انجام شد، باخبر نیستند. برای اینکه این قابلیت جدید را امتحان کنید باید Photoshop CC(creative cloud) را اجرا کنید، فراموش نکنید که باید نسخه آخر Photoshop CC را در اختیار داشته باشید.

نوار ابزار فتوشاپ

برنامه ی فوتوشاپ از ابزارهای مختلفی تشکیل شده که با آن میتوان بصورت نامحدود طراحی کرد. از ابزارهای خود این برنامه گرفته تا ویرایش کننده ها و ابزارهایی برای تایپ (type tool) واشکال مختلف (shape) و ابزارهای ناوبری و… در قسمتی به نام Toolbar ذخیره شده است.

این برنامه دارای ابزارهای متعددی است که نمایش همه ی آنها در Toolbar ممکن نیست و میتوان درون ابزارهای آن ابزارهای جدیدی را پیدا کرد، که این ابزارها تحت عنوان ابزارهای پنهان در ادامه همین مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.

ابزارهای پیش فرض

با برنامه ی فوتوشاپ میتوان اشکل مختلفی را توسط ابزارهایی مثل single row marquee,elliptical marquee tool,rectangular marquee tool,single column marquee tool به نمایش گذاشت.

که تمامی این ابزارها در قسمتToolbar  در کنارهم و به راحتی قابل دسترسی هستند. مثلا Rectangular Marquee در منوی این برنامه بصورت پیش فرض میباشد :

المانهای برش

ابزارهای پنهان

همانطور که اشاره کردیم خیلی از ابزارهای فوتوشاپ درون یک ابزار قرار دارد، که برای مشاهده ی آن ها ابتدا روی ابزار مورد نظر کلیک کرده و نگه میداریم، یا از صفحه کلید استفاده میکنیم. برای استفاده از صفحه کلید در Mac از Control-click و در ویندوز از right- click استفاده میکنیم. پس از انجام این کار منوی جدیدی از ابزارها نمایان میشود که میتوان به راحتی از آن استفاده کنید. برای مثال:

قسمت های مختلف برش

ابزار پیش فرض دیگر نمایش داده نمی شود

نکته ای که در این مورد اهمیت دارد این است که، وقتی از یک ابزار به ابزار دیگری دست پیدا کردیم، دیگر ابزار قبلی در جایگاه ابزار پیش فرض نیست چون برنامه ی فوتوشاپ دارای سیستمی میباشد که همیشه آخرین ابزاری که مورد استفاده قرار گرفت به عنوان ابزار پیش فرض مشاهده میشود.

مثلا طبق عکس پائین اگر ابزار Rectangular Marquee را نیاز داریم، ابتدا کلیک کرده و روی آن نگه میداریم و سپس از منوی پرواز آن Rectangular Marquee را انتخاب میکنیم.

ابزار پیش فرض دیگر نمایش داده نمی شود

همین قابلیت برای تمامی ابزارهای اشکال آزاد این برنامه (polygonal lasso tool,lasso tool,magnetic lasso tool) موجود میباشد.

در Tool Bar ابزار Lasso Tool مثل یک سرگروه برای ابزارهای درون آن میباشد، که با کلیک کردن و نگه داشتن آن میتوانید از ابزارهای موجود در این گروه استفاده کنید. یا با استفاده از صفحه کلید یعنی Control-click در Mac و right-click در ویندوز و سپس از منو پرواز موجود، ابزار مورد نظر خود را پیدا کنید.

Control-click

مثلا ابزارهای polygonal lasso tool و magnetic lasso tool در ابزار  Lasso پنهان شده است. برای مثال پس انتخاب ابزار Polygonal lasso tool در منوی پیش فرض جایگزین میشود، چون همانطور که اشاره کردیم در برنامه ی فوتوشاپ آخرین ابزاری که از آن استفاده کردیم را در منوی پیش فرض نمایش میدهد.

Polygonal lasso tool

ادامه ی موضوع جذاب تنظیم و ریست ابزارها در فتوشاپ را در قسمت دوم این مقاله خواهیم داشت.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به محصولات فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*