گرافیک تمپلیت

افزودن اطلاعات تماس به تصاویر در فتوشاپ (بخش اول)

افزودن اطلاعات تماس به تصاویر در فتوشاپ (بخش اول)

با سلام خدمت دوستان و علاقه مندان به آموزش فتوشاپ

 امروز برای عرضه ی یک آموزش متنی دیگر در سه بخش در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. و هدف ما در این آموزش یاد دادن راه های افزودن اطلاعات تماس و کپی رایت به تصاویر در فتوشاپ به شما عزیزان خواهد بود.

همه ی ما برای به اشتراک گذاشتن عکس های دلخواهمان با نزدیکان، دوستان، همکاران، خانواده و یا حتی افرادی که نمیشناسیم در کل دنیا، می توانیم از یک روش ساده مثل بارگذاری عکس ها در وب استفاده کنیم.

ولی یکی از بزرگترین و مهم ترین مشکلات این روش می تواند برداشتن تصاویر بدون اجازه ی صاحب تصویر و استفاده کردن از آن باشد. قابلیت افزودن اطلاعات تماس و کپی رایت به تصاویردر فتوشاپ این موضوع را تضمین نمی کند که عکس ها برداشته و استفاده نشود ولی این کار را برای افراد سودجو بسیار مشکل خواهد کرد، به همین دلیل بهتر است که ما از این توانایی ادوب فتوشاپ استفاده کنیم.

افزودن اطلاعات تماس و کپی رایت به تصاویر در فتوشاپ

افزودن اطلاعات تماس و کپی رایت به تصاویردر فتوشاپ 

در اینجا به شما آموزش می دهیم که چگونه جزئیات کپی رایت را می توان به فتوشاپ افزود. برای این کار ما می توانیم داده های خود را به یک فایل افزوده و با استفاده از نگه داری آن به شکل یک قالب می توانیم دوباره از آن استفاده کنیم. بدین معنی که این روش مثل الگویی قرار داده می شود که ما می توانیم برای هر تصویری از آن بهره ببریم. در این روش قادر هستیم که در آن واحد برای چندین تصویر استفاده کنیم.

نحوه ایجاد یک فرم اطلاعات تماس و کپی رایت

ابتدا یک الگو برای ذخیره ی داده های تماس و داده های کپی رایت ایجاد کرده و بعد از آن به شما آموزش می دهیم که چگونه نخستین بار به یک تصویر واحد و بعد از آن به چندین عکس در یک بار، الگو را به عکس های خود اضافه کنیم.

شما در صورتی که آخرین نسخه از فتوشاپcc  را دارید، می توانید به راحتی ما را دنبال کنید.  

ایجاد سند جدید

ما باید برای ساختن الگو، سند فتوشاپ خالی به وجود بیاوریم. در قسمت فهرست به بخش File رفته و بر روی گزینه ی New  کلیک کنید.

ایجاد سند جدید

در این مرحله در قسمت پنجره ی محاوره ای New Document، هر میزان سند را انتخاب کرده (با اندازه ی تعیین شده ی فتوشاپ جلو بروید) و بعد از آن بر روی گزینه ی Create کلیک کنید.

روی Create برای ساختن یک پرونده جدید

این جا یک سند خالی بر روی صفحه نمایش شما نشان داده خواهد شد.

سند خالی

کادر محاوره ای  File Info

در این بخش، ما باید برای افزودن اطلاعات تماس و جزئیات کپی رایت از پنجره ی محاوره ایfile info  فتوشاپ بهره ببریم. برای این کار به فهرست File مراجعه کرده و با برگزیدن File Info آن را باز می کنیم.  

کادر محاوره ای File Info

انتخابBasic  

ابتدا داده های کپی رایت خود را جای گذاری کنید، سپس در قسمت کادر محاوره ای، مطمئن شوید که گزینه ی Basic، در سمت چپ کادر را برگزیده اید. 

انتخاب Basic

وارد کردن جزئیات کپی رایت

در این  مرحله، شما باید اسم مورد نظر خود را در قسمت کادر Author  جای گذاری کنید.

وارد کردن جزئیات کپی رایت

سپس به  قسمت Copyright Status رفته و آن را به Copyrighted تبدیل می کنیم.

تغییر Copyright Status به Copyrighted.

در این قسمت از مرحله ی اضافه کردن داده های تماس و کپی رایت به عکس ها در فتوشاپ، شما باید داده های کپی رایت خود را در کادر Copyright Notice جای گذاری کنید، برای انجام این کار در اکثر مواقع شما نیاز دارید که داده هایی مانند، نماد کپی رایت، سال و اسم خود را وارد کنید.

نحوه تایپ نماد حق چاپ

در این بخش از آموزش، هدف ما جای گذاری علامت کپی رایت بر روی کامپیوتر است، برای این کار، اگر سیستم عامل نرم افزار شما ویندوز است، کلید Alt را فشرده و نگه دارید و در قسمت صفحه کلید شماره ی ۰۱۶۹ را جای گذاری کنید.

جعبه Copyright Notice

سپس در مک، کلید Option + G را فشار دهید.

نحوه تایپ نماد حق چاپ

در اینجا نشانیURL  وبسایت مورد نظر خود را در کادر Copyright Info URL جای گذاری کنید. اگر قصد باز کردنURL  در مرورگر وب خود را دارید، بر روی گزینه ی فلش در سمت راست کادر کلیک کنید و برای این کهURL  به درستی باز شود، از وارد کردن صحیح نشانی خود در کادر اطمینان حاصل کنید.

بعد از اتمام این کار، فقط باید قسمت جزئیات Author و حق نسخه برداری پر شده باشد، چون کادر های دیگر مثل عنوان سند، کلمه های کلیدی و توضیحات برای هر عکس مختص به خود آن است، در نتیجه ما قصد قرار دادن هیچ کدام از این داده ها در کادر را نداریم.

جزئیات Author و حق نسخه برداری

کپی URL وب سایت خود

در این بخش ما به کمک هم داده های کپی رایت را افزودیم، هم اکنون می خواهیم جزئیات تماس را اضافه کنیم. ولی قبل از انجام این مراحل، نشانی اینترنتی مورد نظر خود را در قسمت  Copyright Info URL برجسته کرده و سپس برای کپی کردن آن کلید های  (Ctrl C) Win و Mac (CommandC)  را فشار می دهیم.  

افزودن اطلاعات تماس و کپی رایت به تصاویر در فتوشاپ

انتخاب IPTC

در این مرحله ما می خواهیم به شما وارد کردن داده های تماس خود را آموزش دهیم، برای انجام این کار گزینه ی IPTC در سمت چپ کادر محاوره ای را بر می گزینیم.

انتخاب IPTC

اکنون  URLوب سایت خود را در کادرWebsite(S)  جای گذاری کنید. اگر می خواهید  URLوب سایت خود را به عنوان قسمتی از داده های تماس قرار دهید، باید URL را وارد کرده و در فیلدWebsite(S)  قرار دهید.

برای اضافه کردن URL

ما در جلسات آینده آموزش تکمیلی و مفید تری از موضوع افزودن اطلاعات تماس و کپی رایت به تصاویر در فتوشاپ را برای شما عزیزان بازگو خواهیم کرد.

برای یادگیری و فهم بهتر این آموزش، به شما توصیه می کنیم که چندین بار دیگر این نوشته ها را مرور کرده و به یادگیری بهتر خود کمک کنید.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به محصولات فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*